RizVN Login

Negativni vpliv maščobe v telesu

visceralna mascoba

Telesna maščoba je bistven del našega organizma, saj je njena vloga, da ščiti organe, shranjuje energijo in služi kot izolacija pred mrazom. Prekomerna telesna maščoba, zlasti v obliki visceralne (notranje) maščobe, predstavlja pomembno tveganje za zdravje. Maščobno tkivo ni le pasivna zaloga energije, temveč je aktivno endokrino tkivo. To pomeni, da sprošča številne biološko aktivne snovi, znane kot adipokini. Med adipokine spadata leptin in adiponektin, ki igrata pomembno vlogo pri vnetnem odzivu, ki ga povzročajo maščobne celice. Leptin je hormon, ki sodeluje pri uravnavanju apetita in telesne teže, vendar lahko povečana količina maščobe vodi do povečane produkcije leptina, kar lahko povzroči povečano raven vnetja. Na drugi strani pa adiponektin, ki ima protivnetne lastnosti in spodbuja občutljivost na inzulin, zmanjšuje svojo koncentracijo, ko je količina telesne maščobe prevelika. Tako neravnovesje vodi do vnetnega okolja v telesu. Največji problem prekomerne količine maščobe je takrat, ko doseže določeno kritično mejo in postane vir trajnega, nizkega vnetnega odziva, ki ga pogosto imenujemo kronično sistemsko vnetje. Ta dolgo trajajoča vnetja v telesu povzročajo poškodbe tkiv in spodbujaj razvoj številnih kroničnih bolezni kot so srčno-žilne bolezni in s tem povečanje tveganja za srčni infarkt in možgansko kap, povišan krvni tlak, povišani trigliceridi, inzulinska rezistenca in s tem povečano tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 in tudi nekatere vrste raka,...

Visceralna maščoba

To je maščoba, ki je ne vidimo in se nahaja globoko v trebušni votlini, okoli vitalnih organov, kot so jetra, trebušna slinavka in črevesje. To maščobo pogosto ločimo od podkožne maščobe, ki je shranjena tik pod kožo. Medtem ko podkožna maščoba predstavlja manjše zdravstveno tveganje, je visceralna maščoba bistveno bolj nevarna zato, ker je visceralna maščoba presnovno aktivnejša in ima bolj neposreden vpliv na notranje organe in sisteme telesa. Ljudje smo lahko videti od zunaj precej suhi, brez velikega trebuha ter maščobnih oblog in takemu izgledu pripisujemo, da smo zdravi. To je lahko včasih zelo zmotno prepričanje, saj se notranje visceralne maščobe ne vidi. Ko se visceralna maščoba nabira v telesu, sprošča maščobne kisline neposredno v jetra, to pa lahko vodi v maščobno jetrno bolezen tako imenovano nealkoholno maščobno bolezen jeter. S časom lahko to stanje napreduje še v hujša obolenja, kot je vnetje in ciroza jeter. Več kot se nabira visceralne maščobe v telesu večja je verjetnost, da pride do razvoja inzulinske rezistence, to je stanje, pri katerem telesne celice postanejo manj občutljive na inzulin. V takem primeru telo potrebuje vedno več inzulina za uravnavanje ravni glukoze v krvi, kar lahko po določenem daljšem obdobju privede do sladkorne bolezni tipa 2.

Inzulinska rezistenca pogosto vodi tudi do ostalih presnovnih težav, ki sem jih omenil že zgoraj. Ta maščoba ima lahko tudi negativne vplive na homonske funkcije telesa in sicer tako, da s sproščenjem vnetnih citokinov vpliva na raven hormonov, ki so odgovorni za uravnavanje metabolizma (kortizol, inzulin, hormoni ščitnice). Kronično povišana raven kortizola, ki je posledica stresa, v kombinaciji s prekomerno visceralno maščobo, vodi do nadaljnjih presnovnih motenj, vključno z večjo nagnjenostjo kshranjevanju maščob.

Manj visceralne maščobe za boljše zdravje

Z zmanjšanjem visceralne maščobe lahko bistveno zmanjšamo tveganje za kronične bolezni. Najbolj učinkovit način za zmanjšanje visceralne maščobe je zdravo prehranjevanje v kombinaciji z redno telesno telesno aktivnostjo. Pri prehranjevanju je potrebno zmanjšati vnos predelanih ogljikovih hidratov, sladkorjev in semenskih / rastlinskih olj. Povečati pa je potrebno vnos kvalitetnih beljakovin in zdravih maščob. Aerobna vadba, kot so tek, hoja, kolesarjenje in vadba za moč, pripomorejo k zmanjšanju maščobnih zalog, zlasti visceralne maščobe. Uravnotežena prehrana in telesna aktivnost tako izboljšujeta presnovno zdravje, zmanjšujeta kronična vnetja in izboljšujeta splošno zdravje.

Z veseljem ti pomagam z nasveti, kako do ohranjanja zdravega življenjskega sloga, te motiviram in spremljam na poti do boljšega počutja, samopodbe in zdravja. Za brezplačen posvet, svetovanje, proste termine in več informacij, me kontaktiraj.

Photo by pexels.com 

Leave your comments

0
  • No comments found

Obvestilo

 Vsi registrirani uporabniki boste:

  • videli vse recepte
  • videli vse fit novičke
  • lahko komentirali prispevke
  • lahko postavljali vprašanja in komentarje pri člankih in receptih

vt shop

E-novice

knjiga_dr_jaz

Vzemi življenje v svoje roke!


 

knjiga 100 odstotno fit medium

 

vt_book

Registrirajte se in prejmite
BREZPLAČEN izvod knjige.

Da, dovolim uporabo piškotkov, saj bo s tem prikaz spletne strani zanesljivejši. Več o piškotkih